Współczesne Chiny i jego społeczeństwo podglądane przez Sylwię Malon.
Blog > Komentarze do wpisu

Swiąteczny stres.

Za  moimi oknami trwa budowa kolejnego budynku jakich zresztą wiele się buduje w okolicy. Jeszcze kilka dni temu był tutaj ruch i gwar. Dzisiaj spokój i cisza. Pracownicy których   obserwowałam pojechali do domu świętować z najbliższymi   Chiński Nowy Rok. Czy  wszyscy wrócą?

  Ten czas jest najważniejszy nie tylko   dla pracowników sezonowych  ale też dla pracodawców, bowiem to wówczas zmieniają się kierunki na  chińskim rynku pracy.

Mój  chiński sąsiad który wczoraj odwiedził mnie  przynosząc mi świąteczne jedzenie:)    3 mówi , iż chińscy budowlani pracodawcy mają coraz większy stres . W tym roku  spodziewają się, że więcej pracowników niż  kiedykolwiek – nie wróci. A jedynym sposobem na przyciągnięcie pracowników będzie podniesienie płacy o kilkanaście %.

Od przeszło dwóch lat  jak na chińskie warunki panują rekordowe skoki we wzroście płacy w Chinach . A to z tego powodu że wielu pracowników pozostaje w domu  akceptując niższe płace. Mimo, że u siebie  zarabiają mniej to pozostają przy rodzinie  gdyż w domu  koszty utrzymania są znacznie mniejsze niż wyjeżdzając   do innej prowincji .  Część pracowników  z biedniejszych prowincji wróci na pewno, ale młodsi migrujący pracownicy  stają się coraz bardziej wybredni i nie są gotowni na ponoszenie trudu szukania pracy z czasów pokolenia swoich rodziców.piątek, 27 stycznia 2012, tytanorientu

Polecane wpisy