Współczesne Chiny i jego społeczeństwo podglądane przez Sylwię Malon.
Blog > Komentarze do wpisu

Rady dla wyjeżdżających do Chin cz.3

Kolejna porcja moich sugestii dla wyjeżdżających do Chin jako expatów ale turyści też pewnie znajdą coś dla siebie. wcześniejsze punkty sa w ubiegłym miesiącu-czerwcowym

 

5) Unikaj nadużywania gościnności lokalnych mieszkańców

Zdecydowana większość expatów, którzy udają się do Chin  chcą być traktowani jak VIPy przez lokalnych mieszkańców  tylko dlatego że są cudzoziemcami albo tylko dlatego że,, mają białą skórę,,

Lokalni mieszkańcy Panstwa Srodka  szczególnie w mniejszych miastach będą obserwować cie ,   przygladac ci się, patrzyć  jak jesz, jak używasz pałeczek,  i traktować ciebie ze specjalna uwaga.

Wszędzie, poczawszy od restauracji skończywszy na ulicy, w autobusie czy w metrze czy nawet     w miejscu pracy.

Czasem expaci maja tendencję nadużywać specjalnej goscinności mieszkancow Państwa Srodka.  Chcą i oczekują być traktowani jak VIP-y wszędzie gdziekolwiek się znajda. Jestem expatem powinienem mieć pierwszeństwo przed lokalnymi mieszkańcami.- takie zachowanie jest wybitnym błędem. Chinczycy w wielkich miastach szczególnie takich jak Shanghai czy Pekin zaczynają coraz bardziej zdawać sobie sprawę ze nie jest w porządku jeśli obcokrajowiec w banku czy na poczcie jest traktowany lepiej niż oni sami tylko dlatego ze jest obcokrajowcem.

W rzeczywistości może mieć to negatywny wpływ na Ciebie, jeśli  wejdziesz do kolejki przed chinczykiem może skonczyc się to nieprzyjemną dyskusją ze strony Chinczykow a to nie jest dobre dla wizerunku obcokrajowców. Proszę wiec oczekiwać bycia traktowanym tak samo jak we własnym kraju

Jestes expatem ale nie jesteś  kolonialistą ani członkiem rodziny królewskiej.

 

6)  Spróbuj lokalnej chińskiej kuchni.

Nie ma nic gorszego niż bycie w Chinach i  bieg przy  pierwszej lepszej okazji do lokalnego McDonalda, Pizzy Hut czy KFC(  tych sieci tutaj nie brakuje ,są dostępne  pod dostatkiem w Chinach) Jest to całkowicie do zaakceptowania kiedy  czujesz tęsknotę , brakuje ci twojego domowego jedzenia . Jednak stracisz wiele jeśli zaniechasz i nie skorzystasz z możliwości  wstąpienia do lokalnej  małej knajpki czy jadalni.

Smaczne danie lokalne  w tańszych dzielnicach można kupić już za kilka RMB, chyba że chcesz spróbować restauracji w  centum miasta, w rynku które są znacznie droższe ale i tak cenowo do zaakceptowania.

W Chinach każdy region  ma swoją kulture a tym samym typowe potrawy ze swoją tradycyjną specyficzną kuchnią,  która jest  w Panstwie Srodka bardzo zróżnicowana i  łączy w sobie przeróżne smaki.

Kuchnia syczuańska słynie z wyjątkowo ostrego  I pikantnego jedzenia zwłaszcza hot pot który jest nie tylko gorący ze względu na temperature regionu ale też ze względu na  dodawane czerwone papryczki chili. Kuchnia Shanghajska z  kolei  jest słodka  I kwaśna.

Prowincja Guandong jest znana jako  ojczyzna chińskiej kuchni, ponieważ w takich miastach jak Kanton  czy  Shenzhen,  znajdziesz na  pewno restaurację, która zaspokoi  wymagania, potrzeby  i gusta każdego  smakosza. Chińskie jedzenie składa się głównie z różnych smaków, różnego rodzaju  pierożków,  świeżych ryb  lub innych  owoców morza, świeżych warzyw, a nawet  potraw smakiem przypominających  kluski parowe .  Ryż i makaron i zazwyczaj towarzyszą każdemu  posiłkowi.

Chińszczyzna w Polsce czy Europie nie smakuje tak samo – chińskie potrawy smakują lepiej I autentyczniej w  Kraju Państwa Środka.poniedziałek, 02 lipca 2012, tytanorientu

Polecane wpisy