Współczesne Chiny i jego społeczeństwo podglądane przez Sylwię Malon.
Blog > Komentarze do wpisu

Wskazowki jak przeżyć jako expat cz4

Ktoś kiedyś powiedział mi, jeśli wyjeżdzasz do Chin do pracy  i masz rodzinę na miejscu to staraj sie jechać z rodziną. Chiny to piękny kraj ale jak jesteś sam to możesz oczekiwać  najgorszego : albo sie rozpijesz, roztyjesz, i skończysz z Chinką  albo Chinczykiem w łóżku albo na ślubnym kobiercu:) .

Są też tacy  którzy próbują być odporni na pokusy  i starają się robić coś więcej po pracy:)!

poniżej kolejna porcja sugestii jak przyżyć w Chinach jako expat:

 

7)  Oglądaj chińską TV ale nie tylko CCTV9 !

Jeśli  po pracy masz niewiele do robienia  a nie chce ci się chodzić po chińskich ulicach to pewnie utkniesz w domu I bedziesz przełączał program TV  I z wielkim  prawdopodobieństwem  oglądał CNN, BBC World lub CCTV9 ( Jedyny kanał w Chinach w języku angielskim).

Jeśli chcesz zrozumieć chińską kulture bądz odświeżyć swoje umiejętności języka chińskiego dość korzystne jest oglądanie chińskiej telewizji. Kanały takie jak CCTV1 czy CCTV5 (Sport) a zwłaszcze CCTV4 mają w zwyczaju puszczanie zagranicznych programów bądz filmów z napisami w jezyku chińskim. Istnieje także mnóstwo stacji lokalnych , każda prowincja ma swój kanał biorąc pod uwagę że w chińskiej telewizji istnieje ponad 400 kanałów telewizyjnych  na pewno nie zabraknie ci wyboru.

 

8)  Postaraj się zrozumieć  lokalną  etykietę jak I kulture  biznesu.

Jesli chińska rodzina bądz przyjaciel zaprasza cie do domu, zaakceptuj zaproszenie.Jestes gosciem w ich kraju i Chinczycy czyli gospodarze chca traktowac cie z nalezyta starannoscia .Odrzucenie zaproszenia rownoznaczne jest ze słynnym straceniem twarzy przez Chińczyków.

Rownoczesnie w swiecie biznesu jesli twoj szef zaprasza ciebie na kolacje najlepiej jest zaakceptowac to zaproszenie.  Prowadzi się negocjacje czy zawiera się umowy, czesto w restauracji własnie w ten specyficzny sposób czyli idąc do  restauracji

Pamietaj też że w Chinach obowiazuje struktura oparta o  hierarchiczny system pozycji  i  starszentwa  I oni tutaj mają priorytet. Idąc do restauracji nie chodz wokół stolu I z kazdym nie wznoś toastow bo tylko menager może to zrobic ( oczywiscie mozesz takie rzeczy robic z kolegami, ale  I tak nie wszystkimi)czwartek, 12 lipca 2012, tytanorientu

Polecane wpisy

Komentarze
2012/07/13 11:01:46
picie, tycie i chinka w lozku to chyba nie jest najgorsze, czego mozna sie w zyciu spodziewac ?
-
2012/07/13 16:31:11
:)